Aktualności

SIBO a cóż to takiego???

Ciągle boli Cię brzuch, cierpisz na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czego byś nie zjadła czujesz dyskomfort, z obawy przed nim zaczynasz ograniczać swój jadłospis….dlatego odpowiedz na poniższe pytanie:

Czy cierpisz na:

- wzdęcia

- gazy

- zaparcia

- biegunki

- refluks

- odbijanie się

- choroby autoimmunologiczne

- IBS

- masz obniżoną odporność

- anemię utajoną 

- trądzik

- bóle stawów

- bóle głowy

- astmę

- zaburzenia cyklu miesiączkowego

- zaburzenia nastroju

- zakażenia układu moczowego

- twardzinę układową

- niedokwaszenie żołądka?

Może to być SIBO, czyli przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim, powodujące silne zaburzenie równowagi mikrobiologicznej . Przerost nie zawsze dotyczy bakterii wyłącznie probiotycznych, które z reguły nam służą, we właściwej ilości zwłaszcza, czasem bytują tam grzyby, różnego rodzaju archeony, bakterie patogenne i różne pasożyty. Szacuje się, ze ponad 85% ze stwierdzonym IBS w rzeczywistości ma SIBO. Te mikroorganizmy bytujące w jelicie cienkim produkują metabolity w postaci wodoru, który odpowiada za biegunki oraz metanu wywołującego zaparcia

. Jest to mocne uproszczenie, ponieważ często objawy są mieszane, ale chodzi o łatwiejsze zrozumienie problemu. Na przerost bakterii- SIBO- mogą cierpieć również: - osoby starsze - osoby z zapaleniem trzustki - osoby po zażyciu inhibitorów pompy protonowej IPP - chorzy na celiakię - osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego –Crohna - osoby po tzw. „ jelitówce” - chorzy na boreliozę - zakażeni Yersina enetrocolitica -kobiety z endometriozą - oraz szacuje się, że ponad 50% osób chorych na Hashimoto.

Oczywiście nieprawidłowa dieta sprzyja nasilaniu objawów SIBO a długotrwała antybiotykoterapia pogłębia wszystkie dolegliwości. W chwili obecnej najbardziej skutecznym, wiarygodnym badaniem SIBO jest test oddechowy, wodorowo- metanowy z laktulozą, wykonany tylko w rekomendowanym miejscu. Ośrodki znajdują się w Warszawie i Krakowie.

Szybki kontakt

Gabinet kosmetyczny Katarzyny Nowackiej

Ul. Widok 54A, 62-800 Kalisz
E-mail: gabinet@nowacka.com.pl 
Tel. +48 509 612 763
Tel. +48 62 767 48 28
Tel. +48 62 767 48 29

Znajdź nas na:

Copyright © 2017 Gabinet Kosmetyczny Katarzyny Nowackiej. All Rights Reserved. Designed By © www.telvicom.info

Search