Bilanse biologiczne

Dlaczego warto się badać? Co Ci da wiedza płynąca z wnętrza Twojego organizmu? Czy możesz uniknąć chorób i dożyć 100 lat w pełnym zdrowiu? Dlaczego nie?! Medycyna prewencyjna opiera się na zapobieganiu chorobom, uczy jak być krok przed, dlatego regularne badania profilaktyczne są jej podstawowym elementem działania. Bilanse biologiczne pomagają również zachować na dłużej młodość i urodę. Są bardzo przydatne w Naszej pracy kosmetologów, szczególnie w komponowaniu dla Was planów urodowych i profesjonalnych programów terapeutycznych dla skóry. Wiele zaburzeń i defektów, z którymi się zgłaszacie do Naszego gabinetu udaje się Nam wspólnie pokonać między innymi dzięki oznaczeniu poniższych parametrów.

Ocena stanu zdrowia i kondycji organizmu-anemia:

Ferrytyna - jest to jedno z ważniejszych białek w organizmie człowieka, które jest odpowiedzialne za magazynowanie żelaza, syntezowane przez wątrobę . Jej stężenie się zmienia jeśli w organizmie pojawi się stan zapalny. Ferrytyna znajduje się również w śledzionie, szpiku kostnym oraz w mięśniach. Jej stężenie wydaje się być najlepszym wskaźnikiem niedoboru żelaza. Badanie warto wykonywać w ramach regularnej profilaktyki zdrowotnej. Ferrytynę badamy gdy cierpisz na: - krwawienia z dziąseł, - masz problem ze snem, z koncentracją - cierpisz na tzw. „mgłę umysłową”, - jesteś ciągle zmęczona i senna, - masz nawracające infekcje, grzybicze, wirusowe czy bakteryjne - często bolesne zajady, -masz suchą, bladą skórę, -cierpisz na zawroty głowy, - wypadają Ci włosy, łamią się paznokcie, -masz sińce pod oczami, - kołatania serca, - nie jesz mięsa, masz niedobór witaminy B12. Na niedobór ferrytyny narażone są również osoby przyjmujące IPP, cierpiące na chorobę Leśniowskiego – Crohna, mające SIBO, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, niezdiagnozowaną celiakię, wrzodziejące jelito grube oraz kobiety mające obfite miesiączki. Badanie warto wykonywać w ramach regularnej profilaktyki zdrowotnej anemii i dla zachowania urody.

B12- ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu, wpływa na prawidłową pracę naszego układu nerwowego i krwiotwórczego oraz pokarmowego a także na stan naszej skóry. Reguluje metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów oraz odpowiada za prawidłowy poziom homocysteiny, której wysoki wynik jest główną przyczyną miażdżycy. B12 bierze udział w przemianie kwasu foliowego do jej biologicznie czynnej formy. Niedobór B12 może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera. Kiedy badamy poziom witaminy B12?

Gdy: - odczuwamy zmęczenie - nie mamy apetytu i cierpimy na zaburzenia trawienie - drętwieją nam kończyny - jesteśmy rozdrażnieni - mamy kłopoty z pamięcią - mamy zaburzenia miesiączkowania - cierpimy na niedokrwistość - mamy stany zwyrodnieniowe błony śluzowej żołądka - pojawia się zapalenie języka i owrzodzenia w jamie ustnej -gdy stwierdzimy zaburzenia wchłaniania. Niedobór witaminy B12 może dawać objawy, które są charakterystyczne przy chorobach psychicznych. Duże ilości kwasu foliowego mogą maskować niedobór tej witaminy i czasami jej braki mylone są niedoborem kwasu foliowego. Z kolei niski poziom B 12 powoduje obniżenie kwasu foliowego. Taka ciekawostka.

Homocysteina- jest to aminokwas obecny w organizmie każdego człowieka. Stężenie homocysteiny wiąże się m.in. z wystąpieniem zawału serca. Jest to prawdziwy wskaźnik określający poziom stanu naszego zdrowia- właśnie poziom homocysteiny. Jej wysoki poziom uszkadza naczynia krwionośne i zwiększa tzw. stres oksydacyjny, co sprzyja stanom zapalnym i zwiększa krzepliwość krwi. Podwyższony poziom może utrudniać zapłodnienie, powodować powikłania w trakcie ciąży a także prowadzić do poronienia. Wskazuje też na problem zaburzonej metylacji i uszkodzeń na poziomie genów MTHFR. To zjawisko prowadzi do niemożności zajścia w ciążę, ale badanie to pomoże podjąć odpowiednie działania ginekologom. Poziom homocysteiny może się podnieść w przebiegu chorób tarczycy, niewydolności nerek, łuszczycy, mogą za to odpowiadać również zmiany genetyczne. Należy wspomnieć, że homocysteina potrzebna jest do prawidłowej budowy i regeneracji tkanek. Jest to substancja, której poziom z dużą dokładnością pozwala przewidzieć ryzyko śmierć człowieka. Ilość można zmniejszyć poprzez przyjmowanie witaminy B12, witaminy B6 oraz kwasu foliowego. 

Szybki kontakt

Kosmetologia Estetyczna i Holistyczna 
Katarzyna Nowacka

Ul. Widok 54A, 62-800 Kalisz
E-mail: gabinet@nowacka.com.pl 
Tel. +48 509 612 763
Tel. +48 62 767 48 28
Tel. +48 62 767 48 29

Znajdź nas na:

Search