Czy wiesz że…

Nietolerancja pokarmowa

Czy prawidłowo reagujesz na jedzenie, które codziennie spożywasz? Podaruj sobie komfortowe i szczęśliwe życie… Zadbaj o siebie i swoje samopoczucie. Żyj spokojnie, bez bólu brzucha, biegunek, wysypek, depresji, ciągłego rozdrażnienia, bólu głowy, bólu stawów i mięśni, kataru i kaszlu. Jeśli nie wiesz co Ci dolega, pomyśl o teście na nietolerancję Food Detective. Być może on pomoże Ci wrócić do zdrowia?

Nietolerancja pokarmowa, zwana czasem pseudoalergią, objawia się nieprawidłową odpowiedzią immunologiczna po spożyciu danego produktu. Układ odpornościowy osoby, która jest uczulona, wytwarza wtedy przeciwciał , by zwalczyć alergen. Jest to znacznie częstszy problem niż alergia pokarmowa. Objawy nietolerancji pojawiają się niestety z pewnym opóźnieniem, nawet po kilku godzinach od spożycia i objawy mogą się utrzymywać nawet kilka godzin do kilku dni. Nietolerancja może dotyczyć 1 produktu lub wielu grup pokarmowych. Warto ustalić co nam szkodzi.

W przypadku alergii, nie tolerujemy nawet minimalnej ilości alergenu, ponieważ od razu następuje reakcja immunologiczna. W przypadku nietolerancji jest inaczej, ponieważ reakcja następuje przy znacznej ilości pokarmu, ponieważ organizm ma problem z ich trawieniem. Najczęściej nietolerancja występuje na mleko i laktozę, gluten i pszenicę, drożdże, orzechy, salicylany, konserwanty i np. kofeinę. W przypadku nietolerancji należy zachować umiar na produkty, które powodują u nas niepożądane objawy ze strony układu pokarmowego jak i zmiany skórne. Objawy nietolerancji bywają niezwykle uciążliwe, wysypki, wzdęcia i inne objawy utrudniają spokojne życie. Dlatego warto włączyć do swojej diety dobre probiotyki, np. Pileje, Solgar, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego, które wzmacniają układ immunologiczny.

Trudno jest zdiagnozować nietolerancję, większość objawów jest niespecyficzna. Objawy mogą pochodzić z różnych stron:

- ze strony układu pokarmowego - dziwne bóle brzucha, kolki, uczucie pełności, wzdęcia, gazy, ciągłe przelewanie, jelito drażliwe, biegunki, zaparcia, zespół złego wchłaniania, zapalenie jelit, nudności, wzrost lub spadek wagi nieuzasadniony, a nawet wymioty.

- ze strony układu oddechowego - astma, nieżyt nosa, zapalenie zatok

- za strony układu nerwowego - bóle głowy, migreny, depresja, chroniczne zmęczenie, ospałość, zaburzenia koncentracji, lęk, nadmierne pobudzenie, bezsenność, ADHD

- skóra - trądzik, łuszczyca, egzema, wysypki, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, suchość skóry

- układu ruchu- przewlekłe bóle stawów, dna moczanowa, zapalenie stawów

- inne- cukrzyca typu II, moczenie nocne mimowolne, spuchnięte powieki, zaczerwienienie oczu, wysokie ciśnienie krwi.

Na powstanie nietolerancji wpływa wiele przyczyn, które mogą się rozwijać w każdym wieku aż do późnej starości. Nieleczona i nierozpoznana, może być przyczyną zaburzeń metabolicznych (nadciśnienie, otyłość), chorób autoimmunologicznych, alergicznych, nowotworowych, zaburzeń hormonalnych a nawet niepłodności.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego z roku na rok wzrasta ilość osób z nietolerancją pokarmowa. Wśród przyczyn obok niewłaściwej diety, wymienia się nadużywanie leków, infekcje przewodu pokarmowego, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej a nawet zanieczyszczenie środowiska.

Szybki kontakt

Kosmetologia Estetyczna i Holistyczna 
Katarzyna Nowacka

Ul. Widok 54A, 62-800 Kalisz
E-mail: gabinet@nowacka.com.pl 
Tel. +48 509 612 763
Tel. +48 62 767 48 28
Tel. +48 62 767 48 29

Znajdź nas na:


Copyright © 2017 Gabinet Kosmetyczny Katarzyny Nowackiej. All Rights Reserved. Designed By © www.telvicom.info

Search